Inžinier Bobó, kanonier Kaká alebo gramatický rébus

Autor: Martin Nový | 28.9.2011 o 16:17 | (upravené 28.9.2011 o 20:40) Karma článku: 7,19 | Prečítané:  319x

Futbalová Liga majstrov ponúka pre fanúšikov výborný zážitok, pri špičkových mužstvách dokonalé futbalové predstavenie. Aj ja som sa tradične usadil vo svojom predplatenom obývačkovom kresle a nechal som sa unášať futbalovým umením.  

    Toto zamyslenie však nie je o výkonoch, ani o výsledkoch, ale o tom, čo mi zarezonovalo v ušiach pri počúvaní komentára k zápasu Real Madrid - Ajax Amsterdam. Slovenskí i českí komentátori mávajú značné problémy so skloňovaním mena brazílskeho strednopoliara Kaku. Alebo Kakú. Alebo Kakáa? Na pomoc si rád vezmem odborníka naslovo vzatého, pána Milana Lasicu, alias inžiniera Bobóa.

    V jednom z dialógov s Júliusom Satinským sa ako pracovník Výskumného historického ústavu predstavuje ako Bobo Bobó. J.Satinský ho víta ako Boba, ale inžinier Bobó namieta: "Pozor! Bobó! Vítam medzi nami Bobóa. Len ak ma chcete oslovovať krstným menom, tak potom: vítam medzi nami Boba."

    Ako teda skloňovať meno skvelého brazílskeho futbalového virtuóza? S krstným menom si asi veľmi nepomôžeme. Jeho pravé meno je Ricardo Izecson dos Santos Leite. Ricardo by sa použiť dalo, ale kto by ho takto poznal? Návod na vyriešenie gramatického rébusu ponúka opäť odborník Milan Lasica. Július Satinský sa ho v dialógu opýtal: "Ako vás máme oslovovať? Bobo alebo Bobó?" Odpoveď bola výstižná a jedinečná: "Inžinier!" 

    Ak smiem parafrázovať tento citát, dovolím si vzhľadom na nesporné kvality brazílskeho hráča použiť termín: kanonier. Inžinierovi Bobóovi ďakujem za inšpiráciu, kanonierovi želám veľa gólov v sieti súperov  a všetkým veľa psychického zdravia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?