Inžinier Bobó, kanonier Kaká alebo gramatický rébus

Autor: Martin Nový | 28.9.2011 o 16:17 | (upravené 28.9.2011 o 20:40) Karma článku: 7,19 | Prečítané:  317x

Futbalová Liga majstrov ponúka pre fanúšikov výborný zážitok, pri špičkových mužstvách dokonalé futbalové predstavenie. Aj ja som sa tradične usadil vo svojom predplatenom obývačkovom kresle a nechal som sa unášať futbalovým umením.  

    Toto zamyslenie však nie je o výkonoch, ani o výsledkoch, ale o tom, čo mi zarezonovalo v ušiach pri počúvaní komentára k zápasu Real Madrid - Ajax Amsterdam. Slovenskí i českí komentátori mávajú značné problémy so skloňovaním mena brazílskeho strednopoliara Kaku. Alebo Kakú. Alebo Kakáa? Na pomoc si rád vezmem odborníka naslovo vzatého, pána Milana Lasicu, alias inžiniera Bobóa.

    V jednom z dialógov s Júliusom Satinským sa ako pracovník Výskumného historického ústavu predstavuje ako Bobo Bobó. J.Satinský ho víta ako Boba, ale inžinier Bobó namieta: "Pozor! Bobó! Vítam medzi nami Bobóa. Len ak ma chcete oslovovať krstným menom, tak potom: vítam medzi nami Boba."

    Ako teda skloňovať meno skvelého brazílskeho futbalového virtuóza? S krstným menom si asi veľmi nepomôžeme. Jeho pravé meno je Ricardo Izecson dos Santos Leite. Ricardo by sa použiť dalo, ale kto by ho takto poznal? Návod na vyriešenie gramatického rébusu ponúka opäť odborník Milan Lasica. Július Satinský sa ho v dialógu opýtal: "Ako vás máme oslovovať? Bobo alebo Bobó?" Odpoveď bola výstižná a jedinečná: "Inžinier!" 

    Ak smiem parafrázovať tento citát, dovolím si vzhľadom na nesporné kvality brazílskeho hráča použiť termín: kanonier. Inžinierovi Bobóovi ďakujem za inšpiráciu, kanonierovi želám veľa gólov v sieti súperov  a všetkým veľa psychického zdravia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Vlhová zažiarila. V obrovskom slalome skončila s číslom 55 ôsma

Úvodné preteky novej sezóny vyhrala Švajčiarka Lara Gutová.

KOŠICE KORZÁR

Profesor o tataráku: Zakazovať ho netreba, panika je zbytočná

Peter Turek z Univerzity veterinárneho lekárstva vysvetľuje, prečo sa netreba báť.


Už ste čítali?